صفحه اصلی / مقاله / آموزش / سنجش سلامت و اعتبار صفحات اینترنتی توسط گوگل

سنجش سلامت و اعتبار صفحات اینترنتی توسط گوگل

سنجش سلامت و اعتبار صفحات اینترنتی توسط گوگلReviewed by یاسر انصاری نیا on Jun 5Rating:

 سنجش سلامت و اعتبار صفحات اینترنتی توسط گوگل

بعداز جستجوی یک مطلب توسط موتور جستجوی گوگل هنگامی که در مقابل انبوهی از وب سایت های مختلف که ظاهرا حاوی مطلب مورد درخواست ما هستند قرار میگیریم تنها مرجعی که میتواند به ما در انتخاب بهترین سایت کمک کند خود گوگل میباشد.

اما گوگل یک انسان با قدرت تفکیک ، تحلیل و ارزیابی او نیست. گوگل یک هوش مصنوعی برنامه ریزی شده با الگوریتم های خاص خودش می باشد و این رتبه بندی صفحات هم بر اساس معیار هایی است که از قبل به گوگل دیکته شده و ما دراین مطلب قصد داریم بخشی از آنها را بررسی نمائیم.

 

روش اعتبارسنجی صفحات اینترنتی توسط گوگل

ملاک اصلی اعتبارسنجی قدیم: رتبه سایت

ابتدا به ساکن و زمانی که گوگل برای اولین قصد داشت اعتبار سنجی کند از معیار کلیدی و مهمی به نامPageRank یا رتبه صفحات برای این ارزیابی استفاده می نمود. گوگل در این روش تمام لینک هایی که به سمت یک سایت منتهی می شدند و تمام کلیک هایی که توسط یک سایت دریافت می شدند را می شمرد و در مجموع به عنوان یک رنک یا رتبه آن را معرفی می کرد.

اما این روش استثناهایی خاصی دارد که همیشه وبمستران را با شگفتی رو به رو می کند:

  • یک سایت با لینک های کم تر اما معتبر تر ممکن است رتبه خیلی بهتری نسبت به وب سایتی با لینک های زیادی اما مرتبط داشته باشد.
  • حتی وب سایت هایی با رتبه خوب یا PageRank بالا ممکن است نتوانند در اولین نتایج گوگل ظاهر شوند.

در این روش از سنجش اعتبار صفحات اینترنتی معمولا کلمات کلیدی حقیقی تاثیر زیادی دارند. در این سیستم معمولا به نزدیک ترین پاسخی که جستجو کننده به دنبال آن است رجوع می شود و گاهی رتبه سایت ها نادیده گرفته می شود.

اعتبار سنجی امروزی گوگل

محتوا و لینک هایی که از گذشته هم برای گوگل اهمیت داشتند هنوز دو فاکتور کلیدی در سنجش اعتبار صفحات اینترنتی به شمار می آیند اما امروز سیستم جدید Google’s RankBrainn هم اضافه شده است که به خودی خود ملاک های مستقلی در ارزیابی وب سایت های مختلف دارد.

گوگل در روش امروزی خودش به شیوه های متفاوت تری عمل می کنند که بیش تر در ادامه با آن ها آشنا می شوید.

سنجش اعتبار بر اساس هر یک از صفحات سایت ها

چیزی که بسیاری از کاربران را نگران می کند تعمیم دادن نتایج کلی به نتایج جزئی است. در واقع سوال اصلی این جا است که آیا یک صفحه کم اعتبار روی کل سایت تاثیر می گذارد یا این که اگر یک سایت به صورت کلی بی اعتبار باشد دستمزد پست های محدودی که خیلی خوب تدوین شده است چه می شود؟

گوگل خیلی صریح و شفاف به این دغدغه پاسخ داده است:

ارزیابی اعتبار صفحات و ارزش دهی به هر یک از آن ها به صورت کاملا تکی و انفرادی در وب سایت ها صورت می گیرد. هرگز هیچ سایتی به صورت کلی یا با استفاده از دامنه اعتبار سنجی نمی شود؛ چون ممکن است این روش تصورات اشتباهی را برای بقیه به وجود آورد.

استحقاق سنجی هوشمندانه گوگل!

این روش در سنجش اعتبار صفحات اینترنتی شیوه ای هوشمندانه و منصفانه بود که توسط گوگل پیاده شد. اگر این استراتژی در ارزش دهی به وب سایت ها وجود نداشت آن گاه سایت های معتبر و مشهوری مثل Tumblr ،WordPress یا Medium بدون توجه به کم و کاستی ها همیشه در صدر بودند و تمام صفحات آن ها اعتبار بالایی می یافتند؛ در حالی که قطعا کل محتوا یک سایت قابل استناد نیست!

گول برنامه های اعتبار سنجی را نخورید!

در مورد اعتبار دامنه یا یک صفحه خاص از سایت ها ابزار های زیادی وجود دارند که مدعی هستند می توانند این کار را برای هر سایت به صورت جداگانه انجام دهند. مطمئن باشید که اعتبار دامنه سایت یا صفحاتی که به دلیل شیوه نگارش اشتباه، عدم توجه به کیفیت محتوا، عدم ساخت لینک استاندارد و…پایین آمده اند با این برنامه ها قابل ارزیابی نیست.

سنجش اعتبار کلی سایت توسط گوگل

این که گوگل برای هر صفحه از سایت ارزش متفاوتی قائل می شود به این معنا نیست که هیچ معیار کلی و عمومی برای سنجش سلامت و صحت صفحات اینترنتی وجود ندارد. مثلا گوگل به محض این که بدافزارها یا یک ویروس خاص به سایتی حمله می کنند سریع آثار جانبی آن را که ناشی از عدم دسترسی به محتوا است روی ارزش و اعتبار هر صفحه اعمال می کند.

حتی قبلا بعد از به روزرسانی بزرگ الگوریتم پنگوئن اعلام شد که گوگل سیستم تشخیص اسپم خود را به صورت گسترده در سایت ها فعال کرده است. مسلما این به روزرسانی یک بازبینی عمومی روی سایت ها به شمار می رفت و نه یک تحلیل برای هر یک ازصفحات.

به یاد داشته باشید که:

تنها در صورتی که تمام عوامل برای هر دو صفحه از یک سایت در شرایط مساوی قرار داشته باشند ارزیابی کل سایت توسط گوگل به نفع آن سایت می شود.

برگرفته از سایت دیجی وردپرس

سامانه هرچیز(ارائه دهنده محتوای کانال های تلگرام بصورت همزمان روی اینترنت)
harchyz.com

درباره یاسر انصاری نیا

این مطالب را نیز ببینید!

چطور در هواپیما خواب راحتی داشته باشیم؟

چطور در هواپیما خواب راحتی داشته باشیم؟   بهترین زمان پرواز در شب است کسانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *